راهنمای جامع تولید ویدیو در اینستاگرام سال ۲۰۲۰


ویدیو در اینستاگرام به یکی از ابزراهای بازاریابی تبدیل شده است که تأثیر زیادی بر روی کسب و کارها دارد. از این رو بازاریابی ویدیویی یا ویدیو مارکتینگ دیگر مختص شرکت های بزرگ نیست و حدود ۸۵ درصد از کسب و کار از ویدیو به عنوان ابزاری برای بازاریابی در سال ۲۰۲۰ استفاده می کنند که این شامل ویدیوهای اینستاگرام نیز می‌شود.

 

اهمیت تولید ویدیو در اینستاگرام:

عکس هنوز هم یکی از فرمت پر طرفدار در اینستاگرام است و ویدیوهای اینستاگرامی نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. فیلم این امکان را به شما می دهد تا داستان های پیچیده را به راحتی به اشتراک بگذارید در حالی که انتشار یک عکس به سادگی این تأثیر گذاری را نخواهد داشت.

بنابراین کسب و کارها برای افزایش آگاهی از برند، ارتقا محصولات و آموزش مخاطبان خود باید از این ابزار فوق العاده استفاده کنند.

تولید ویدیو در اینستاگرام خیلی دشوار نیست و شما به راحتی با استفاده از اپلیکیشن هایی گوشی هوشمند می توانید ویدیوهایی جذابی ایجاد کنید.

 

انتشار ویدیو در اینستاگرام به صورت پست:

از سال ۲۰۱۳، پست های ویدیویی اینستاگرام رواج پیدا کرد. اوایل هر یک از کاربران اینستاگرامی تنها می توانستند ۱۵ ثانیه ویدیو به اشتراک بگذارند که بعدها تایم ویدیوها به یک دقیقه افزایش یافت. قبل از اینکه به نحوه به اشتراک گذاری پست هایی ویدیویی بپردازیم، مشخصات فنی پست های ویدیویی را بررسی خواهیم کرد:

 • فرمت: فرمت ویدیوی هایی که در این پلتفرم به اشتراک گذاشته می شود MP4 است.
 • طول: ۳ ثانیه تا ۶۰ ثانیه.
 • حجم: اینستاگرام حجم فایل های شما را محدود نمی کند اما توصیه می شود که فیلم هایی شما حجم زیر ۵۰ مگابیت داشته باشند.
 • جهت‌گیری: مربع، پورتریت و لنداسکیپ
 • ابعاد: حداقل 91:1 و حداکثر 4:5

 

اینستاگرام به شما این امکان را می دهد تا مستقیماً وارد گالری تلفن هوشمندتان شوید و فیلم ها را از همان قسمت آپلود کنید. برای این کار کافیست بر روی + در قسمت پایین صفحه اینستاگرام تا ضربه بزنید و گزینه Library را انتخاب کنید. در این مرحله شما می توانید از بین تصاویر و فیلم های گوشی همراهتان، فیلم مدنظر را انتخاب کنید و آن را آپلود نمایید.

همچنین می توانید با استفاده از ایکون بومرنگ (Boomerang)، فیلم را به بومرنگ تبدیل کنید. البته باید ابتدا برنامه بومرنگ را نصب کنید.

همچنین با ضربه زدن بر روی آیکون آلبوم (Album) نیز می توانید چندین ویدیو را به صورت مجموعه ای به اشتراک بگذارید.

شما به عنوان یک کسب و کار می توانید از ویدیوهای اینستاگرام برای فروش بیشتر محصولات تان استفاده کنید. در واقع به کمک یک ویدیو شما به راحتی می توانید محصول یا خدمتی که ارائه می دهید را برای مشتری به نمایش بگذارید. قطعا دیدن یک محصول به صورت ویدیویی، تأثیر بیشتری نسبت به یک عکس بر روی ذهن مشتری خواهد داشت.

علاوه بر این شما برای افزایش اعتماد به برند نیز می توانید از ویدیو استفاده کنید. شما با استفاده از ویدیو می توانید برند خودتان را به مشتری بیشتر معرفی کنید و با آن ها تعامل داشته باشید. از این طریق، مشتری بیشتر به برند اعتماد خواهد کرد. همچنین ویدیوهایی آموزشی نیز راهکاری مناسب برای تعامل بیشتر  با مشتری های شماست.

بنابراین هر چیزی که برای مخاطب شما جذاب است و آن ها را درگیر می کند به ویدیو تبدیل کنید و در اختیار آن ها قرار دهید.

نکات کلیدی تولید ویدیوهای جذاب در اینستاگرام:

 • از یک کاور جذاب و خیره کننده استفاده کنید: جلب توجه مخاطب یکی از مراحل دشوار تولید محتوا در شبکه های اجتماعی است. پست ویدیویی شما باید به حدی جذاب باشد که مخاطب را در میان دریایی از اطلاعات و پست به خود جذب کند. از این رو شما باید یک کاور خیره کننده برای ویدیوهایتان استفاده کنید تا مخاطب را برای مشاهده پست بیشتر ترغیب کنید. . هنگام انتخاب کاور باید عکسی را انتخاب کنید که پیام کلی ویدیو را به مخاطب برساند. با فراموش کردن این نکته تمام سختی هایی که برای ساخت ویدیو تحمل کردید به هدر می رود.
 • فقط روی صدا تمرکز نکنید: زمانی‌که ویدیوها به صورت خودکار در صفحه فید پخش می شوند، بی صدا هستند و برای شنیدن صدا بیننده باید بر روی ویدیو یک ضربه بزند. بنابراین اولین چیزی که مخاطب دریافت می کند تصویر است. شما از طریق تصویر ۲ ثانیه فرصت دارید توجه مخاطب را جلب کنید. بنابراین قبل از صدا روی کیفیت تصویر توجه داشته باشید.
 • طول ویدیو باید برای مخاطب های شما مناسب باشد: شما قبل از هر کاری باید مخاطبان خودتان را بشناسید. بنابراین شما باید مدت زمان ویدیو را با سلیقه مخاطب هماهنگ کنید. معمولاً نگه داشتن مخاطب برای طولانی مدت دشوار است. از این رو سعی کنید با طول های مختلفی ویدیو تولید کنید تا بهترین زمان را برای خودتان پیدا کنید. برای مثال اگر فیلم های ۳۰ ثانیه ای بیشتر طرفدار داشت، بهتر است از ویدیوهای طولانی استفاده نکنید.
 • از اپلیکیشن های ادیت ویدیو برای اینستاگرام استفاده کنید: در حال حاضر هزاران اپلیکیشن و نرم افزار برای ادیت ویدیو وجود دارند که نه تنها کیفیت را بالا می برند بلکه می توانید واترمارک نیز به آن ها اضافه کنید.

 

انتشار ویدیو در اینستاگرام به صورت استوری:

استوری های اینستاگرام از سال ۲۰۱۶ در اینستاگرام رواج پیدا کردند به گونه ای که از همان روزهای اول طرفداران زیادی را به دست آورد. استوری یکی از امکانات سرگرم کننده اینستاگرام است که تأثیر بسیاری بر روی افزایش تعامل، ایجاد آگاهی از برند، افزایش ترافیک وبسایت و حتی فروش بیشتر دارد.

خوشبختانه ضبط و به اشتراک گذاری فیلم در استوری های اینستاگرام از پست های معمولی نیز ساده تر است.

مشخصات فیلم های استوری در اینستاگرام به شرح زیر است:

 • فرمت: فرمت ویدیوها MP4 است.
 • طول: ۱ تا ۱۵ ثانیه به ازای هر استوری
 • جهت گیری: مربع، پورتریت و لنداسکیپ
 • ابعاد: حداقل 91:1 و حداکثر 9:16

 

برای به اشتراک گذاشتن استوری می توانید از طریق خود اپلیکیشن و از قسمت استوری به صورت مستقیم فیلم برداری کنید و آن را به راحتی آپلود کنید. بعد از رکورد کردن فیلم می توانید گیف، استیکر و متن یا هر چیز دیگری را به استوری هایتان اضافه کنید.

علاوه بر این شما می توانید یک ویدیوی از قبل رکورد شده را نیز در استوری آپلود کنید. برای این کار از قسمت استوری، گوشه پایین سمت چپ را انتخاب کنید و از قسمت گالری، ویدیوی مدنظرتان را انتخاب کنید. هر یک از استوری ها حداکثر ۱۵ ثانیه ای هستند و در صورتی که طول ویدیوهای شما بیشتر باشد اینستاگرام به صورت خودکار آن ها را تقسیم می کند.

اما چه ویدیوهایی برای استوری اینستاگرام کاربرد دارند؟

استوری های اینستاگرام مرتباً در حال آپدیت هستند و خلاق تر و جذاب تر می شوند. بنابراین شما می توانید ترکیبی از ویدیوهایی سرگرم کننده و تبلیغاتی مناسب با برندتان را در استوری به اشتراک بگذارید.

از ارسال فیلم های ساده و روزمره نیز نترسید. برای مثال شما می توانید یک فیلم از حیوان خانگی خودتان یا نوشیدنی بعد از کار به اشتراک بگذارید.

بنابراین استوری ابزاری بی نظیر برای نمایش خلاقیت و افزایش تعامل با مخاطب است. این فرصت ویژه را از دست ندهید.

نکاتی برای ایجاد استوری های جذاب در اینستاگرام:

 • داستان سرایی را فراموش نکنید.؟!از آن جایی که استوری های به صورت آلبومی، پشت سر هم نمایش داده می شوند. این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید یک داستان جذاب را برای مخاطب تعریف کنید. این داستان می توانید یک سری فیلم در مورد محصول جدید شما باشد. بنابراین با به اشتراک گذاری ۴ یا ۵ استوری می توانید اطلاعات خرید محصول را خیلی سریع به مشتری بدهید و آن ها برای خرید ترغیب کنید.
 • بیشتر از گیف، هشتگ و استیکر استفاده کنید: هر چه استوری شما عناصر سرگرم کننده بیشتری داشته باشد، مخاطب را بیشتر درگیر خواهد کرد. بنابراین سعی کنید از گیف، هشتگ، متن و سایر عناصری که در قسمت استوری برای شما فراهم شده اند استفاده کنید. برای مثال استفاده از استیکر Sound On نشان دهنده این است که این استوری تنها عکس نیست و یک ویدیو صدا دارد است. هدف شما در استوری این است که مخاطب، ویدیوی شما را تا آخر ببیند. بنابراین سعی کنید استیکرهای نظر سنجی را نیز به آن اضافه کنید تا بینندگان را بیشتر ترغیب کنید.
 • ویدیوهایتان را در استوری شخصی سازی کنید: شما می توانید لحن، رنگ یا سبک خاصی برای استوری هایتان داشته باشید که کاربر با مشاهده آن بلافاصله برند شما را به خاطر بیاورد. از این طریق می توانید استوری های خاص و همسو با کسب و کار خودتان را داشته باشید. برای این کار می توانید از قالب های آماده استوری های اینستاگرام استفاده کنید. Canva یکی از اپلیکیشن هایی است که قالب های مختلفی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد.

انتشار ویدیو در اینستاگرام به صورت لایو:

لایوهای اینستاگرامی اخیراً رشد بسیار خوبی داشته اند و در حال حاضر به کانالی برای جذب فالورهای جدید، ایجاد آگاهی از برند و فروش محصولات تبدیل شده است. لایوهای این پلتفرم از چند ثانیه تا یک ساعت هستند که در آخرین آپدیت اینستاگرام به صورت خودکار در قسمت IGTV ذخیره می شوند.

از این رو کاربران نه تنها به صورت زنده، بلکه به صورت ویدویی نیز می تواند لایوها را مشاهده نمایند. لایوهای اینستاگرام نیز همانند استوری به کمی خلاقیت نیاز دارند. از این رو در صورتی که ایده خوبی دارید می توانید از طریق لایو آن را با فالورها به اشتراک بگذارید.

لایوهای اینستاگرام چه کاربردی دارند:

 • معرفی محصول یا خدمت جدید: بسیاری از کسب و کارها امروزه از لایو به عنوان بستری برای معرفی محصول یا خدمت جدیدشان استفاده می کنند. از این رو شما نیز می توانید از این ابزار اینستاگرام برای معرفی خط جدید محصولات خود استفاده کنید و بعد از معرفی از مخاطبان بخواهید برای خرید یا پیش خرید به وبسایت یا دایرکت اینستاگرام مراجعه کنند.
 • تبلیغات یا فروش ویژه: از طریق لایوهای اینستاگرامی می توانید تخفیفات یا تعرفه های ویژه ای که برای مخاطب هایتان در نظر گرفته اید را اعلام کنید. برای مثال شما می توانید یک کد تخفیف برای افرادی که در لایو شما حضور دارند، در نظر بگیرید. اعتبار کد تخفیف شما می تواند تا پایان لایو باشد. بنابراین به همین سادگی شما یک تخفیف ویژه برای کاربران فعال در نظر گرفته اید و این استراتژی منجر به فعالیت بیشتر کاربران خواهد شد. البته فراموش نکنید که قبل از لایو به بینندگان خبر بدهید که در طول لایو، کد تخفیف اعلام می کنید.
 • جمع آوری ایمیل: از اینستاگرام می توانید به عنوان ابزاری برای تولید لید استفاده کنید. برای مثال شما می توانید از فالورهایتان بخواهید که ایمیل خودشان را در بخش سوالات لایو برای شما ارسال کنند. زمانی که شما ایمیل کاربران را داشته باشید می توانید آن را به لیست ایمیل هایتان اضافه کنید و خبرنامه یا محصولات جدید را از طریق ایمیل برای آن ها بفرستید.

 

قبل از شروع لایو به خاطر داشته باشید که جزئیاتی در مورد لایو را به صورت استوری با مخاطبان در جریان بگذارید. برای مثال می توانید از استیکر شمارش معکوس لایو استفاده کنید تا وقتی که لایو شروع شد به صورت خودکار برای کاربران ارسال شود. همچنین توجه داشته باشید که باید ساعاتی که کاربران فعال بیشتری دارید، لایو بگذارید. زمانی که لایو اینستاگرام شروع می شود، از طریق نوتیفیکیشن برای فالورها ارسال می شود. بنابراین هر چقدر که فالورهای بیشتری آنلاین باشند، افراد بیشتری در لایو شما حضور خواهند داشت.

 

انتشار ویدیو در اینستاگرام به صورت IGTV:

IGTV یکی دیگر از امکانات اینستاگرام است که از طریق آن می توانید ویدیوهای طولانی تری را به اشتراک بگذارید. از این رو شما می توانید تیزر تبلیغاتی یا ویدیوی معرفی یک محصول یا خدمت خود را از این طریق به اشتراک بگذارید.

مشخصات IGTV در اینستاگرام به شرح زیر است:

 • فرمت: فرمت ویدیوهای IGTV، MP4 است.
 • طول: ۱۵ تا ۱۰ دقیقه برای اکانتهای کوچک و ۱۵ ثانیه تا ۶۰ دقیقه برای اکانت های بزرگتر و تأیید شده.
 • حجم: ۶۵۰ مگابایت برای ویدیوهای کمتر از ۱۰ دقیقه و ۳.۶۵ گیگابایت برای ویدیوهای ۶۰ دقیقه ای.
 • جهت: عمودی یا افقی
 • ابعاد: 9:16

 

 

سخن پایانی:

اگر تا انتهای این مطلب با ما همراه بوده باشید، تا به این‌جا از اهمیت انتشار ویدیو در اینستاگرام آگاه شده اید و می دانید که چگونه ویدیوهای خوبی در اینستاگرام به اشتراک بگذارید. بنابراین در صورتی که کسب و کار خودتان را دارد انتشار ویدیو در اینستاگرام را به یک برنامه مداوم برای صفحه اینستاگرام تان تبدیل کنید.

 

در صورتی که برای تبلیغ در اینستاگرام به دنبال مشاوره با افراد متخصص هستید می توانید از طریق راه های ارتباطی با مشاورین تیم متخصص سوخت جت در ارتباط باشید. نمونه کارهای ما را می توانید در وبسایت و صفحه اینستاگرام ما مشاهده نمایید.

وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *